Logo rewital Konin
 logo Konina
Logo rewital Konin
 logo Konina

Festiwal powrócił z wielką pompą!

Za nami 42. Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Pięć festiwalowych dni (1-5 czerwca 2022r.) minęło bardzo szybko. Pozostały wspomnienia, podziękowania i słowa: ,,do zobaczenia za rok!”.

Po ponad dwóch pandemicznych latach powróciła do Konina radość, uśmiech i spontaniczność młodych artystów. Wszystko dzięki Festiwalowi, na który w tym roku przyjechało niemal 2500 uczestników.
Dwa dni zmagań konkursowych oraz niesamowity Koncert Galowy pozostaną w pamięci organizatorów i uczestników na bardzo długo.

Jak podkreślali jurorzy konkursów tanecznego i wokalnego, poziom uczestników Festiwalu jest tak wysoki, że z ogromnym trudem przychodzi im dokonywać wyboru.

– Dziękuję wszystkim tancerzom, instruktorom, choreografom, którzy przybyli tak licznie na koniński festiwal, prezentując wysoką jakoś tańca, najpiękniejszej ze sztuk. Dzięki Waszej energii Konin lśni i niech tak zostanie w naszych sercach i pamięci – mówiła podczas wręczania nagród Katarzyna Migała, przewodnicząca jury tanecznego MDFPiT.
Jestem przeszczęśliwy, że w 2022 roku czuję się tak, jakbyśmy rozstali się rok temu, a było to przecież w 2019 roku. Szczęście, radość i wzruszenie było słychać podczas eliminacji. Stojąc na scenie i rozdając nagrody, czuję to sam – mówił Jerzy Petersburski Jr, przewodniczący konkursu piosenki.

Jury 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie przyznało w tym roku w 6 kategoriach konkursu wokalnego oraz 12 kategoriach konkursu tanecznego: 8 Aplauzów Uśmiechu dla małych debiutantów, 15 wyróżnień, 15 Brązowych Aplauzów, 15 Srebrnych Aplauzów oraz 16 Złotych Aplauzów. Po raz pierwszy w ponad 40-letniej historii Festiwalu Grand Prix konkursu tanecznego przyznano formacji disco dance. Nagrody wręczyli: Elżbieta Miętkiewska – dyrektor Konińskiego Domu Kultury, Piotr Korytkowski – prezydent Konina, Witold Nowak – z-ca prezydenta Konina, Maciej Nietopiel – wiceprezes zarządu ZE PAK SA oraz Krzysztof Radziemski – przedstawiciel spółki KUPIEC. Grand Prix 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie otrzymał zespół Shock Dance Juniors Team ze Szczecinie za prezentację Run the World, Girls! Opiekunowie grupy – Sylwia i Andrzej Kuźniccy. Grand PRIX 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie w konkursie wokalnym otrzymał Piotr Klima (13 lat) ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Karola Miarki w Katowicach. Piotr wygrał utworem ,,Zawołaj mnie” (sł. Halina Poświatowska, muz. Aleksandra Tocka, Bartłomiej Tyburowski). Instruktorką Piotra jest Aleksandra Tocka.

Podczas Koncertu Galowego, który odbył się 4 czerwca na konińskiej Starówce, wręczono także zaproszenia do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Euro Pop Contest i Liederleis Company. Przedstawiciel Festiwalu Viktor Leis zaprosił aż sześcioro wokalistów 42. MDFPiT do udziału w listopadowym festiwalu w Berlinie. Są nimi: Oliwia Bąk, Filip Robak, Antoni Pytlak, Magda Pająk, Duet Natalia Kosmowska i Stasiek Kukulski oraz zespół Szalone Małolaty z kategorii wiekowej 13–16 lat.

Nagrodę, którą jest napisanie piosenki oraz nagranie singla – w tym profesjonalna obsługa managementu –  ufundowała wytwórnia Delphy Records. Nagroda trafiła do Gabrieli Piotrowskiej z Elbląga. Gabi zaśpiewała w Koninie piosenkę ,,Mamma knows best”. Gratulujemy i czekamy na premierę singla.

Przypomnijmy jeszcze, że Koncert Galowy 42. MDFPiT w Koninie wyreżyserował Mateusz Polit, a poprowadził Tomasz Kammel. Warto także przypomnieć, że dla uczestników Festiwalu zaśpiewała Bryska – artystka młodego pokolenia podbijająca listy przebojów w całej Polsce. Uczestnicy Festiwalu integrowali się także na ognisku i dyskotece, które w tym roku, dzięki zaproszeniu władz Gminy i Miasta Ślesin, odbyło się na plaży miejskiej w Ślesinie.

Organizacja Festiwalu nie byłaby możliwa bez wsparcia Samorządu Miasta Konina, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz sponsorów, w tym ZE PAK SA, firmy Kupiec, spółki MZGOK, a także Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Muzyczno-słownych (SAWP), które ufundowało nagrodę główną Festiwalu dla zdobywcy Grand Prix wokalnego oraz wytwórni Delphy Records.

Honorowy patronat nad 42. MDFPiT w Koninie objęli wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Rzecznik Praw Dziecka oraz UNICEF.

Dziękujemy wszystkim partnerom, sponsorom i współpracownikom za ogromne wsparcie przy organizacji 42. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca KONIN 2022.