Logo rewital Konin
 logo Konina
Logo rewital Konin
 logo Konina

JARMARK ŚWIĄTECZNY – Kolęda na Wysokości

Kolorowo, pysznie i niezwykle nastrojowo. Szykujemy pełen zimowych atrakcji Jarmark Świąteczny. Do wspólnej, radosnej zabawy zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Miasto Konin.

Podczas Kolędy na Wysokości centrum konińskiej starówki 14 i 15 grudnia (od g. 12.00) wypełnią  kolorowe stoiska z oryginalnym rękodziełem, ozdobami choinkowymi oraz pachnącymi smakołykami.

Ze sceny popłyną kolędy, wystąpi ZAKOPOWER a na uliczkach pojawią się zimowe postaci m.in.: bałwanek Olaf, Śnieżynka i Królowa Śniegu. Tradycyjnie na specjalnym stanowisku będzie czekał Święty Mikołaj a w wielkim garnku Krzysztof Górski przyrządzi pyszny bigos. Będą również z nami najlepsi rzeźbiarze lodowi w Polsce i wyczarują spektakularne niespodzianki z lodu.

Wydarzeniami, które wzbogacą Jarmark będą konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz rodzinne warsztaty, podczas których m.in. udekorujemy pierniki, wykonamy świąteczne ozdoby słomkowe i stroiki.

Program:

14 grudnia / sobota

godz. 12.00-19.30 – Jarmark świąteczny, Plac Wolności

godz. 13.00-17.00 – Selfie z Mikołajem, Plac Wolności

godz. 14.00-16.00 – Słomka do słomki – świąteczne ozdoby – warsztaty, Ratusz

godz. 14.30-16.00 – Piernikowe i lukrowe szaleństwo – warsztaty, Ratusz

godz. 14.30-16.00 – Przystrojone święta – warsztaty, Ratusz

godz. 18.00-19.30 – ZAKOPOWER Kolędowo, Plac Wolności

 

15 grudnia / niedziela

godz. 12.00-17.00 – Jarmark świąteczny, Plac Wolności

godz. 12.00-16.00 – Selfie z Mikołajem, Plac Wolności

godz. 12.00 – występ Orkiestry Dętej Quantum Ochotniczej Straży Pożarnej w Rychwale, Plac Wolności

godz. 12.30 – RZEŹBY LODOWE – pokaz i warsztaty, Plac Wolności

godz. 13.00 – występ Scholi św. Maksymiliana, Plac Wolności

godz. 13.45 – występ Zespołu Wojownicy Światła, Plac Wolności

godz. 14.30 – występ Studia MY VOICE, Plac Wolności

godz. 15.15 – występ Chóru Misericordia z Konina, Plac Wolności

godz. 16.00 – występ Zespołu WOKALIZA z Goliny, Plac Wolności

godz. 16.30 – występ Szkoły wokalno-aktorskiej FAMA, Plac Wolności

 

14 grudnia g. 12.00-19.30, 15 grudnia g. 12.00-17.00, Plac Wolności

PYSZNY JARMARK

Na stoiskach znajdziecie mnóstwo pachnących smakołyków. Będzie można ich skosztować na miejscu lub uzupełnić nimi świąteczną spiżarnię. W pachnącej strefie znajdziecie:

 • tradycyjne potrawy: pierogi, śledzie, kapustę, barszcz, krokiety, ryby w zalewie, chleb ze smalcem
 • domowe ciasta, chałwa
 • sery górskie
 • pieczywo, chleby na naturalnym zakwasie
 • słowiański grzaniec, cydr bursztynowy, wina owocowe z aronii, jarzębiny, gruszki, wiśni, dzikiej róży
 • tradycyjne wędliny
 • domowe dżemy i konfitury
 • miody i wyroby pszczelarskie
 • naturalne przyprawy bez konserwantów.

Ponownie nieoceniony kucharz Krzysztof Górski z Teatru Kulinarnego przygotuje w wielkim kotle AROMATYCZNY BIGOS, którym poczęstujemy odwiedzających.

KOLOROWE STOISKA

Domki kryją w sobie wiele ciekawych, oryginalnych przedmiotów. Warto poszukać świątecznych inspiracji. Będzie można kupić:

 • oryginalne rękodzieło artystyczne lokalnych twórców m.in. bombki, stroiki, zawieszki, gwiazdy, aniołki, ozdoby choinkowe, rzeźbę, wiklinę, choinki z szyszek itp.;
 • woreczki dla dzieci, klocki, pluszaki, ozdoby wykonane techniką decoupage, kolorową ceramikę, ozdoby ze wstążki, dekoracje i pudełka z drewna, poduszki i akcesoria dziecięce ręcznie wykonywane, lampiony, mydełka, naturalne kosmetyki, biżuterię, wyroby szydełkowe, haftowane, kartki, wieńce świąteczne, ręcznie malowane zakładki;
 • choinki cięte i doniczkowe.

WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Muzyka i śpiew będą nieodłącznym elementem Jarmarku. Najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne usłyszymy w wykonaniu orkiestr, chórów i wokalistów.

W tym roku muzyczną atrakcją (14 grudnia, g. 18.00) będzie wieczór kolędowy z zespołem Zakopower oraz Kapelą Sebastiana Karpiela Bułecki! To będą dwa różne, przeplatające się koncerty w czasie jednego wieczoru. Program tworzą oczywiście polskie kolędy i podhalańskie pastorałki. Utwory w tradycyjnym, góralskim i akustycznym wykonaniu (skrzypce, basy podhalańskie, dudy) mieszają się z tymi energetycznymi, nowocześnie zaaranżowanymi. Będzie można posłuchać, jak się kolędowało i nadal kolęduje na Podhalu oraz zaśpiewać razem z Sebastianem i kolegami, m.in.: „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Przybieżeli do Betlejem”.

GALERIA ZIMOWYCH POSTACI

Skoro zima, skoro Gwiazdka, to na naszym Jarmarku nie może zabraknąć gości, którzy tylko w grudniu nas odwiedzają. Na pewno będzie Mikołaj i pomagająca mu Śnieżynka. Słyszeliśmy, że wpadnie do nas również bałwanek Olaf wraz z przyjaciółmi. Nasze zaproszenie przyjęli również Królowa Śniegu i jej zaczarowany renifer. Będą przyozdobione migającymi światłami sanie i Anioły na szczudłach, a także… Nie, nie, więcej nie zdradzimy, by nie popsuć Wam zabawy szukania w tłumie bohaterów bajek i baśni.

Oczywiście pamiętamy o specjalnym stanowisku dla Mikołaja. Szykujcie aparaty, aby zrobić niezapomniane selfie. Mikołaj będzie czekał na Was: 14 grudnia od g. 13.00 do 17.00, 15 grudnia od g. 12.00 do 16.00, Plac Wolności.

 

15 grudnia / niedziela

RZEŹBY LODOWE – pokaz i warsztaty

godz. 12.30, Plac Wolności

Na jarmarkowym placu stanie wielka niespodzianka z lodu i dopiero w finale niedzielnego pokazu dowiemy się, co kryje. Po spektakularnej „odsłonie” – przy użyciu mechanicznych pił – pojawią się mieszkańcy Lodowej Krainy. Tylko od temperatury w Koninie zależy, jak długo z nami pozostaną i jak długo każdy z Was będzie mógł sobie zrobić z nimi zdjęcie.

Autorami lodowego pokazu będą NAJLEPSI RZEŹBIARZE LODOWI W POLSCE – dwukrotni wicemistrzowie świata (Alaska 2010 i 2011) i wielokrotni złoci medaliści konkursów rzeźbienia w lodzie w Ottawie, Berlinie, Lake Louise (Kanada), Valloire (Francja), Poznaniu i Szklarskiej Porębie oraz rekordziści Guinnessa na najwyższą rzeźbę lodową (Dubaj 2006).

Proponujemy również warsztatowe spotkanie z mistrzami, w którym będzie mogło wziąć udział pięć rodzin lub drużyn. Pod ich opieką uczestnicy wyrzeźbią w lodzie dowolną postać.

RODZINNE WARSZTATY

14 grudnia / sobota

SŁOMKA DO SŁOMKI – ŚWIĄTECZNE OZDOBY

godz. 14.00-16.00, Ratusz

Słomiane ozdoby są głęboko wpisane w polską tradycję. Ten naturalny budulec, z którym związana jest bogata symbolika, był nieodłącznym elementem odświętnego wystroju dawnych izb. Z tym pięknym zwyczajem zapozna nas Piotr Barańczak – jeden z najważniejszych słomkarzy Wielkopolski, zdobywca licznych nagród za wieńce na Prezydenckich Dożynkach w Spale. Zachęcamy do udziału w inspirujących warsztatach i tworzenia oryginalnych przedmiotów m.in. bombek i łańcuchów.

Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci od 10 lat.

*Zapisy, opłata 10 zł od osoby.

PIERNIKOWE i LUKROWE SZALEŃSTWO

godz. 14.30-16.00, Ratusz

Przyozdobione kolorowym lukrem królewskim i ozdobami cukrowymi piernikowe serce czy gwiazdka mogą stać się wyjątkowym prezentem albo piękną ozdobą świątecznej choinki. Zapraszamy do dekorowania słodkości pod opieką pasjonatki zdobienia pierników Olgi Marcinkowskiej. Gotowe ciasteczka upiększymy perłowymi kuleczkami, cukrowymi śnieżynkami, białymi gwiazdkami czy cukrowym maczkiem. Gotowe pierniki pięknie zapakujemy, by mogły stanowić prezent dla kochanej osoby.

Uczestnicy: dorośli, młodzież, dzieci (dzieci do lat 7 uczestniczą wraz z dorosłym).

*Zapisy, opłata 10 zł od osoby.

PRZYSTROJONE ŚWIĘTA

godz. 14.30-16.00, Ratusz

Podczas warsztatów florystycznych, pod czujnym okiem Ewy Strużyńskiej, dorośli wykonają oryginalne stroiki bożonarodzeniowe z jodły oraz naturalnych suszek. Zrobią kompozycje na drzwi, poznają metody układania kwiatów na gąbce florystycznej i sposoby tworzenia kokard.

Uczestnicy: dorośli.

*Zapisy, opłata 20 zł od osoby.

*Zapisy przyjmowane są pod nr tel. CKiS w Koninie (63) 243 63 50/51 (pon.-pt. 8.00-16.00). Liczba miejsc jest ograniczona. Opłatę prosimy przesłać na konto Santander Bank Polska S.A. 17 1090 1199 0000 0000 1900 2776 do 10 grudnia 2019 r. Prosimy w przelewie podać tytuł wybranego warsztatu.