Logo rewital Konin
 logo Konina
Logo rewital Konin
 logo Konina

Milowy Słup po raz czterdziesty pierwszy

W piątkowy wieczór (26 listopada) odbyła się gala ogłoszenia wyników 41. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego Milowy Słup, jednego z najstarszych konkursów tego typu w Polsce. Główna nagroda trafiła do Wioletty Jaworskiej z Nieborzyna (gmina Kleczew). Poetka wygrała Milowy Słup po raz drugi z rzędu. Na tegoroczny konkurs poeci z całej Polski nadesłali ponad 300 wierszy.

–Oceniam poezję jako sposób innego patrzenia na świat. To trochę tak, jakbym żyła swoim prozaicznym życiem, a z drugiej strony gdzieś w głąb mnie schowana jest wrażliwość. W swoich pierwszych wierszach czasami nazywałam ją „kryształowa kulą”, próbującą mnie ocalić – powiedziała laureatka konkursu.

– Cieszę się, że jestem dzisiaj z wami. Wiem, że poezja nie jest łatwą sztuką, gdyż czasami sam próbuję coś pisać. Najpiękniejsze jest to, że państwo tworzycie. W tym szybkim, zabieganym świecie konsumpcjonizmu, chciałbym żeby to było powszechniejsze. Wśród nas jest wielu ludzi wrażliwych, których ten rozpędzony świat nie przeraża. I tacy ludzie są dla tego świata bardzo ważni – powiedział zastępca prezydenta Konina Witold Nowak, który wręczył nagrody laureatom.

W tym roku wiersze oceniało jury w składzie: prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz (przewodniczący, UAM w Poznaniu), Wiesława Kozłowska (wykładowca PWSZ w Koninie) i Dorota Pasek (polonistka, pisarka).

 – Konkurs „Milowego Słupa” jest ważnym, rozwijającym się dziełem mądrej społeczności lokalnej. Gdy cofamy się w czasie patrzymy, jak budował się przez lata, jak obrastał symboliką i sensami. Jest to unikalny konkurs w skali kraju – stwierdził w podsumowaniu prof. dr hab. Tomasz Mizerkiewicz.

Wyniki 41. OKP Milowy słup: pierwsze miejsce Wioletta Jaworska z Nieborzyna, drugie przyznano Bartoszowi Konstratowi z Warszawy, a trzecie Anna Barbara Czuraj-Struzik z Działdowa. Nagrodę imienia Janiny Wenedy otrzymała Jolanta Michalska z Płocka. Wyróżniono wiersze: Piotra Fałczyńskiego z Ołoboku, Tomasza Knyziaka z Warszawy, Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego i Kamili Szmigiel z Działoszyna. W kategorii „Wiersze zauważone” znalazły się teksty Łukasza Adamczyka (Warszawa), Doroty Chołody (Opole Lubelskie), Małgorzaty Januszewskiej (Częstochowa), Marcina Jażyńskiego (Warszawa), Katarzyny Kadyjewskiej (Rzeszów), Eweliny Kuśki (Jastrzębie-Zdrój), Artura Maciaka (Warszawa), Jacka Maluszkiewicza (Wrocław), Agnieszki Mohylowskiej (Kaźmierz) i Martyny Szufranowskiej (Kraków). O oprawę muzyczną zadbali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie.

Galę uświetniły mini-recitale młodych instrumentalistów z PSM I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego: akordeonisty Paweł Łuczak i gitarzysty Wojciecha Olińskiego.

Organizatorami konkursu byli: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, Miasto Konin, a współorganizatorami: Towarzystwo Przyjaciół Konina i Konińska Fundacja Kultury.