Logo rewital Konin
 logo Konina
Logo rewital Konin
 logo Konina

Obchody 100-lecia wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie

10 lipca zapraszamy mieszkańców Konina do wzięcia udziału w obchodach 100-lecia wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Koninie.

O godz. 15.00 do Muzeum Okręgowego w Koninie na otwarcie wystawy „Józef Piłsudski w Koninie. W 100-lecie historycznej wizyty Marszałka”. O godzinie 19.00 rozpocznie się okolicznościowy spacer – zbiórka na ul. Wojska Polskiego, przy zjeździe z ul. Warszawskiej. Podczas spaceru w konińskim oddziale Archiwum Państwowego w Poznaniu czynna będzie wystawa dokumentów.

Zwieńczeniem obchodów będą: koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej PAK KWB Konin na Placu Wolności oraz mapping na budynku urzędu, na który złożą się m.in. archiwalne zdjęcia z wizyty Józefa Piłsudskiego w naszym mieście. Początek godz. 21.30

Obchody organizują: Miasto Konin, IPN oddział w Poznaniu i Muzeum Okręgowe w Koninie.

 Przypomnimy, że wizyta Naczelnika Państwa i Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koninie 10 lipca 1921r.

W niedzielę 10 lipca 1921r. w Koninie przebywał z kilkugodzinną wizytą Naczelnik Państwa i Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski. Głównym powodem wizyty był udział w uroczystości poświęcenia i wręczenia sztandaru 18 Pułkowi Piechoty, którego garnizonem był wówczas Konin.

W sierpniu 1919r. w Koninie powstała Powiatowa Komenda Uzupełnień 18 Pułku Piechoty, która swoim zasięgiem obejmowała trzy powiaty: kolski, koniński i słupecki. Równocześnie w mieście stacjonował batalion zapasowy pułku. Po zakończeniu działań wojennych 18. PP skierowany został do macierzystego garnizonu i w kwietniu oraz w maju 1921r. większa część jego stanu osobowego przybyła do Konina. Powstał wówczas zamysł przeprowadzenia zbiórki i ufundowania przez mieszkańców trzech powiatów sztandaru dla pułku, w którym większość żołnierzy stanowili poborowi i rezerwiści z tego terenu.

Uroczystości związane z poświęceniem i wręczeniem sztandaru odbyły się na konińskich błoniach przy obecnym Wale Tarejwy. Dzień wcześniej wzniesiono tutaj dębowy krzyż upamiętniający postać i śmierć o. Maksymiliana Tarejwy, kapelana z czasów powstania styczniowego, straconego przez Rosjan na tych błoniach w dniu 19.07.1864r. W obecności Naczelnika Państwa dokonano także poświęcenia krzyża, a w trakcie uroczystości nawiązywano do tradycji powstania 1863r.

W trakcie pobytu w Koninie Marszałek Piłsudski odwiedził również gmach ówczesnego Starostwa Powiatowego w Koninie (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego przy Placu Wolności), kościół farny św. Bartłomieja Apostoła, siedzibę 8-klasowego Gimnazjum Humanistycznego Męskiego i salę kino-teatru „Polonia”. W budynku gimnazjum przy rynku (obecnie tzw. „Dom Zemełki”) uczestniczył w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci ucznia Władysława Bronisława Michalaka, żołnierza 205 Pułku Piechoty Armii Ochotniczej poległego 5.10.1920r. w starciu z Litwinami pod Oranami. Był jednym z 87 uczniów, którzy w lipcu 1920r. wraz z 5 nauczycielami wstąpili w szeregi Armii Ochotniczej.

Natomiast w sali kino-teatru „Polonia” (późniejsza siedziba kina „Górnik” przy obecnej ulicy Z. Urbanowskiej) miał miejsce uroczysty bankiet, na którym gościło 170 osób, w tym także wójtowie oraz burmistrzowie z terenu trzech powiatów i przedstawiciele różnych organizacji.

W czasie wizyty w Koninie Marszałkowi Piłsudskiemu towarzyszyli m.in. Wojewoda Łódzki A. Kamieński (w tym czasie Konin należał do województwa łódzkiego), dowódca Okręgu Korpusu „Łódź” gen. J. Rządkowski, dowódca 4 Dywizji Piechoty płk F. Zieliński (w jej skład wchodził 18. pp).

Piotr Rybczyński