Logo rewital Konin
 logo Konina
Logo rewital Konin
 logo Konina

Rodzinna „Muzyka w ratuszu”

Ostatni w tym roku koncert z cyklu „Muzyka w ratuszu. Prezydent Konina zaprasza” był pełen zaskoczeń. Wypełniła go bowiem wspaniała muzyka w wykonaniu 7-letniego „Mozarta ze Słupcy” – Szymona Goślińskiego oraz wspaniałe interpretacje niezwykle utalentowanej rodziny Wawrowskich oraz ich przyjaciół.

Tradycyjnie rozpoczął go w sobotni wieczór (11 grudnia) Andrzej Majewski, prezes Konińskiego Towarzystwa Muzycznego, pomysłodawca cyklu.

– Ten wieczór jest niezwykły z wielu względów – mówił Andrzej Majewski. – Po pierwsze, zbliża się wyjątkowy czas świąt Bożego Narodzenia, po drugie koncert się odbył, bo jak wiadomo w czasach pandemii organizowanie takich wydarzeń nie jest pewne. A trzeci powód jest najważniejszy, czyli koncert „Wawrowscy i Przyjaciele”.

Zanim jednak na ratuszowej scenie pojawił się klan Wawrowskich do fortepianu zasiadł 7-letni pianista. Szymon Gośliński jest uczniem słupeckiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Apolinarego Szeluty, w klasie Danuty Gościńskiej. Już dziś przez wielu nazywany jest „Mozartem ze Słupcy” Nie tylko bowiem znakomicie gra na o wiele większym od niego instrumencie, ale także… komponuje. Klasę, którą pokazał bardzo młody pianista trudno kreślić jednym słowem. Jego występ wzbudził ogromny entuzjazm ratuszowej publiczności.

A dalej było jak w dobrym dreszczowcu – emocje rosły, rosły i rosły…

Rozpoczął wiolonczelista Tadeusz Wawrowski, któremu na fortepianie towarzyszył Micha Kozłowski. Pianista akompaniował także Julii Wawrowskiej, altowiolistce. Podobnie było gdy na skrzypcach grała Amelia Mońko. Wreszcie do córki i syna dołączył skrzypek Janusz Wawrowski, ze swoim nieodłącznym już Stradivariusem.

I gdy wydawało się, że w konińskich ratuszu więcej aniołów już się nie pomieści, do kwartetu dołączyła Amelia Mońko. Zaś wisienka na przepysznym rodzinnym muzycznym torcie był występ, w towarzystwie rodziny i przyjaciół, sopranistki Bogumiły Dziel-Wawrowskiej.

Nie dziwią więc owacje na stojąco i serdeczne okrzyki pochwał pod adresem wszystkich wykonawców.

Organizatorem cyklu jest Konińskie Towarzystwo Muzyczne i Miasto Konin.