Logo rewital Konin
 logo Konina
Logo rewital Konin
 logo Konina

Ruszą prace w Domu Zemełki

Rozstrzygnięto przetarg nieograniczonym dla zadania pod nazwą: „ Realizacja prac budowlanych mających na celu ochronę, zachowanie oraz zabezpieczenie zabytkowego “Domu Zemełki” w Koninie”.  Niecałe 11 milionów złotych kosztować będzie przebudowa i rozbudowa zabytkowego Domu Zemełki w Koninie. Wykona ją firma ARKON-BUD sp. z o.o. sp.k. z Gniezna. Umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą została już podpisana.

Zakres prac budowlanych jest szeroki. Obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących garaży, wymianę więźby dachowej na nową z odtworzeniem oryginalnego kształtu, rozbudowę Domu Zemełki o nowy dwukondygnacyjny pawilon, który zostanie połączony z zabytkową kamienicą przeszkloną klatką schodową z windą. Osobne części piwnic będą ze sobą połączone, a strych zostanie zaadaptowany na cele użytkowe. W budynku położone będą nowe instalacje elektryczne, sanitarne. Zamontowany zostanie m.in. system pętli indukcyjnej dla osób niesłyszących. Prace powinny potrwać do 17 grudnia przyszłego roku. Na ten projekt Miasto zdobyło dofinansowanie z WRPO 2014-2020 wynoszące prawie osiem milionów złotych.

Docelowo najstarsza murowana kamienica w mieście ma być przeznaczona na cele kulturalne i związane z dziedzictwem kulturowym. Ma się w niej mieścić Inkubator Aktywności Kulturalnej z Multimedialnym Podziemiem, z Interaktywną Galerią Miejską, Kuchnią Artystyczną, Salą Kameralną i Gościńcem Artystycznym z pokojami hostelowymi.

Dom Jana Zemełki – doktora medycyny, społecznika, darczyńcy – przez lata pełnił różne funkcje. Ostatnio znajdowało się tam Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez kilka ostatnich lat budynek nie był użytkowany.