Ruszą prace w Domu Zemełki

Rozstrzygnięto przetarg nieograniczonym dla zadania pod nazwą: „ Realizacja prac budowlanych mających na celu ochronę, zachowanie oraz zabezpieczenie zabytkowego “Domu Zemełki” w Koninie”.  Niecałe 11 milionów złotych kosztować będzie przebudowa i rozbudowa zabytkowego Domu Zemełki w Koninie. Wykona ją firma ARKON-BUD sp. z o.o. sp.k. z Gniezna. Umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą została już podpisana.

Zakres prac budowlanych jest szeroki. Obejmuje m.in. rozbiórkę istniejących garaży, wymianę więźby dachowej na nową z odtworzeniem oryginalnego kształtu, rozbudowę Domu Zemełki o nowy dwukondygnacyjny pawilon, który zostanie połączony z zabytkową kamienicą przeszkloną klatką schodową z windą. Osobne części piwnic będą ze sobą połączone, a strych zostanie zaadaptowany na cele użytkowe. W budynku położone będą nowe instalacje elektryczne, sanitarne. Zamontowany zostanie m.in. system pętli indukcyjnej dla osób niesłyszących. Prace powinny potrwać do 17 grudnia przyszłego roku. Na ten projekt Miasto zdobyło dofinansowanie z WRPO 2014-2020 wynoszące prawie osiem milionów złotych.

Docelowo najstarsza murowana kamienica w mieście ma być przeznaczona na cele kulturalne i związane z dziedzictwem kulturowym. Ma się w niej mieścić Inkubator Aktywności Kulturalnej z Multimedialnym Podziemiem, z Interaktywną Galerią Miejską, Kuchnią Artystyczną, Salą Kameralną i Gościńcem Artystycznym z pokojami hostelowymi.

Dom Jana Zemełki – doktora medycyny, społecznika, darczyńcy – przez lata pełnił różne funkcje. Ostatnio znajdowało się tam Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. Od 2014 roku Miasto jest wyłącznym właścicielem nieruchomości. Przez kilka ostatnich lat budynek nie był użytkowany.

Czytacz treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support