Spacer “Konin Zofii Urbanowskiej”

Rok 2019 został ogłoszony przez Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego Konińskim Rokiem Zofii Urbanowskiej.
W bieżącym roku przypada 170 rocznica urodzin naszej pisarki Zofii Urbanowskiej i 80 rocznica jej śmierci.

Zofia Urbanowska urodziła się 15 maja 1849 roku w Kowalewku (gmina Rzgów), dzieciństwo spędziła w konińskim Laskówcu, a od początku XX wieku mieszkała w dworku, w którym dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego. Była jedną z najpopularniejszych powieściopisarek przełomu XIX i XX wieku. Jest autorką m.in. „Księżniczki”, Gucia Zaczarowanego” i „Róży bez kolców”. Współpracowała z “Gazetą Polską”, pisywała do “Przeglądu Tygodniowego” i “Wieczorów Rodzinnych”, była członkinią kolegium redakcyjnego “Przeglądu Pedagogicznego”. Zofia Urbanowska zmarła 1 stycznia 1939 roku w Koninie. Jest honorową obywatelką miasta Konina, jej imię noszą: ulica Szkoła Podstawowa nr 1, przed którą stoi pomnik pisarki i Rodzinny Ogród Działkowy przy ulicy Świętojańskiej.

W związku z obchodami Konińskiego Roku Zofii Urbanowskiej w dniu 22 lutego br. o godzinie 16:00 odbędzie się spotkanie poświęcone pisarce i spacer “Konin Zofii Urbanowskiej”. Podczas spacerku pokazana zostanie historia pisarki oraz  miejsca związane z jej życiem.

Czytacz treści Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support